تحول دنیای مد با چاپ سه بعدی

تحول دنیای مد با چاپ سه بعدی

 3d cloth print nasaji-movafagh-1

دانشگاه Loughborough در پژوهشی گروهی با تولیدکننده‌ جهانی پوشاک و منسوجات Yeh، تکنولوژی جدیدی را در زمینه‌ چاپ سه بعدی جوراب و پوشاک آغاز نمود.

هدف از اجرای این پروژه‌ جدید توسط دانشگاه Loughborough، تحول مد در چاپ سه بعدی البسه‌هایی بود که بتواند در مدت زمان ۲۴ ساعت تولید گردد و بدین صورت، تحولی را در دنیای فروش پوشاک نیز به وجود آورد.

دکتر Guy Bingham یکی از پیشکسوتان طراحی صنعتی و تولیدی، هدف خود را از انجام این پروژه‌ ۱۸ ماهه ۳D Fashion،  تولید البسه و جوراب سه بعدی با قابلیت پوشش‌دهی مناسب در اندازه و سایزهای متنوع بیان داشت و امیدوار است که بتوان با ورود طرح‌های گوناگون و قوی از یک خانه مد عظیم، فرآیند Additive Manufacturing (AM) را به سرانجام رساند.

تحولاتی که در زمینه فرآیند AM صورت پذیرفته، امکان تولید مستقیم پوشاک با چاپ سه بعدی از مواد اولیه‌ای مانند پلیمر را، در یک فرآیند تک مرحله‌ای فراهم می‌کند. این فناوری، نه تنها می‌تواند موجب کاهش ضایعات، هزینه‌های کارگری و تولید دی اکسید کربن شود، بلکه می‌تواند با تشویق تولید‌کنندگان، موجب مدرن شدن فرآیند تولید پوشاک گردد.

در حال حاضر، تولیدکنندگان لباس ۸/۱ میلیارد تن ضایعات تولید می‌کنند که معادل ۷۰ کیلوگرم یا ۱۰۰ جفت جین به ازای هر خانواده‌ انگلستانی می‌باشد. در این فرآیندهای تولیدی، ۳/۶ میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌شود که معادل ۲۰۰۰۰۰ لیتر در هر سال به ازای هر خانه یا پر شدن ۱۰۰۰ وان حمام است.

به اعتقاد دکتر Bingham، با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی محدودیتی در ایجاد هر محصولی که بتوان اراده کرد، وجود ندارد و این روش به طرح وابسته نیست. همین موضوع است که این فناوری را هیجان‌انگیز می‌کند تا به این ترتیب به چیزی که پیش از این غیرممکن بود، جامه عمل بپوشاند.

این فناوری متحول‌کننده به طراحان این امکان را می‌دهد تا با سرعت بیشتری، فرآیند طراحی را انجام داده و بتوانند البسه‌‌ای را بدون هیچ‌گونه محدودیت هندسی و با مقدار ناچیزی ضایعات، در دنیای دیجیتال امروز به صورت شخصی‌سازی شده درآورد و آن را به مرحله تولید برساند.

چاپ دیجیتالی البسه با استفاده از روش AM ، می‌تواند صنعت مد در سرتاسر دنیا را متحول سازد و با رشد تقاضای بازار و مصرف‌کننده، فروش آنلاین را هم تحت تاثیر قرار دهد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.