امیر مسعود بزرگیان ؛نسل جدید ماشین آلات تولید نخ BCF شرکت Swiss Truetzschler

نسل جدید ماشین آلات تولید نخ BCF شرکت Swiss Truetzschler

 

امیر مسعود بزرگیان

مدیر فنی و پروژه ایران اشتریک

 Swiss Truetzschler

– لطفاً توضیحاتی مختصر درباره فعالیت‌های شرکت Truetzschler بفرمایید.

شرکت ایران اشتریک، نماینده شرکت Truetzschler در بخش ماشین آلات  Nonwoven و خطوط الیاف مصنوعی استیپل و فیلامنتی Man Made Fibers در ایران است که البته این شرکت، رقبایی در کشورهایی همچون چین، ایتالیا و … دارد که ممکن است هرکدام در یکی از ۳ حوزه قیمت، کیفیت و تعادل بین این دو حوزه، حرفهایی برای گفتن داشته باشند. به طور کلی، حوزه فعالیت شرکت تروشچلر (Truetzschler) Nonwoven در زمینه تولید منسوجات بی‌بافت و الیاف مصنوعی استیپل بوده و شرکت تروشچلر سوئیس از گروه تروشچلر، تولید الیاف مصنوعی فیلامنتی اعم از ماشین آلات تولید انواع نخ بی سی اف (BCF) و نخ‌های فیلامنت صنعتی را در دستور کار خود داده است. سابقه ۱۵۰ ساله گروه تروشچلر و تکنولوژی متمایز شرکت Fleissner  آلمان و تعهد این گروه صنعتی به رعایت استانداردهای کیفیتی، جایگاه ممتازی را برای خطوط متنوع الیاف سازی درتامین نیازهای مشتریان فراهم آورده است. درحال حاضر،  بیش از ۱۵۰ خط ریسندگی با تکنولوژی این گروه، به تولید در بهترین برندهای جهانی الیاف و نخ مشغول به کار می‌باشند. مزیت قابل توجه ماشین آلات الیاف‌سازی تروشچلر، طراحی آن برای تولید با کیفیت برای سال‌های طولانی می‌باشد و متریال و استانداردهای به کار گرفته شده در آن، نام این ماشین آلات را مترادف با طول عمر بالا و استهلاک ناچیز نموده است. شرکت Truetzschler تاکنون بیش از ۱۵۰ خط ریسندگی الیاف استیپل، برای تولید انواع الیاف پلی‌استر، پلی پروپیلن، نایلون،اکریلیک و … ساخته است که هر یک به طور جداگانه و برای پاسخ گویی به نیازهای خاص هر یک از مشتریان طراحی و تولید گردیده است و هم اکنون،  اکثر آنها با بهترین کیفیت در حال فعالیت است.

در زمینه ماشین آلات تولید نخ (BCF) و الیاف فیلامنتی، تکنولوژی جدید شرکت Truetzschler سوئیس با در اختیار گرفتن تکنولوژی شرکت سوئیس تکس  (Swiss Tex)و بهینه سازی، مرحله جدیدی در تولید خطوط کارآمد آغاز نموده است. پس از ورشکستگی Swiss Tex به دلیل مشکلات اقتصادی و مدیریتی، گروه تروشچلر با خریداری بخش فنی و مکان آن، شرکت تروشچلرسوئیس را تاسیس نمود. تکنولوژی موجود در سوئیس تکس، در نوع خود دارای قابلیت‌ها و مزایای منحصر به فردی است و آنچه که باعث شده این مجموعه متوقف شود و شانس خود را از دست بدهد، عدم به روزرسانی تکنولوژی بر اساس نیاز بازار بوده است. بدین صورت که، خط تولید این مجموعه در گذشته انحصاراً ساخت ماشین آلات end2 و end4 بوده و عدم درک به موقع موقعیت بازار و عدم توجه به نیاز بازار به ماشین های  ۳end به عنوان یک نقص در عملکرد مدیریتی، منجر به متوقف شدن فعالیت شرکت  Swiss Tex گردید.

تکنولوژی جدید شرکت Swiss Truetzschler مربوط به چه حوزه‌ای است و دارای چه ویژگی‌هایی است؟

تکنولوژی جدید تروشچلرسوئیس در خصوص ریسندگی نخ BCF است که همانگونه که مستحضر هستید،کلیات و روش ریسندگی نخ BCF تکنولوژی چندان جدیدی نیست و مدل‌های جدید ماشین آلات این نوع نخ که وارد بازار می‌گردد، تنها بر اساس بهینه‌سازی و بهبود همان المان‌های قبلی است. گروه Swiss Truetzschler تکنولوژی شرکت سوئیس تکس را که دارای سابقه قابل توجهی بوده، خریداری کرده و با تکیه به توانایی‌های فنی و سرمایه گذاری قابل توجه در R&D پروژه‌های پژوهشی به منظوراکتساب بازاری -که متعلق به خود میداند- با دست پر برگشته است. این شرکت، علاوه بر طراحی ماشین آلات end3 جدید، بهینه سازی روی تمام مدل‌های قدیمی را عملیاتی نموده است. این دستگاه‌ها در حوزه افزایش کیفیت و سرعت تولید در سطح بالایی قرار دارد. امکان استفاده کارآمد تمام خطوط پیشنهادی این شرکت برای راه اندازی با انواع گرانول‌های ترموپلاست اعم از پلی‌پروپیلن، پلی‌استر و نایلون از نقاط قوت این تکنولوژی است؛ موضوعی که کمتر توسط رقبا مورد توجه قرار گرفته و آنها سابقه کمتری در این رابطه دارند.

هم اکنون تمام ماشین آلات ریسندگی BCF شرکت Swiss Truetzschler ، این قابلیت را دارد که پلیمرهای پلی‌پروپیلن، پلی‌استر و نایلون که عمده پلیمرهای مصرفی در تولید نخ‌های BCF است را، با بالاترین کیفیت و به سادگی تولید نماید. درواقع، این تکنولوژی به دلیل طراحی ویژه‌اش قابل استفاده در تمام ماشین‌آلات end2، end3 و end4 است، به گونه‌ای که در تمام فاکتورهای مورد نظر مشتریان، دستیابی به بهترین محصول از نظر استحکام، یکنواختی، شفافیت و براقیت و برگشت‌پذیری نخ می‌تواند به سهولت حاصل گردد.

– نخ BCF از چه مزایایی برخوردار است و در چه حوزه‌هایی، کاربرد دارد؟

نخ BCF در تمام دنیا به عنوان نخ فرش و سایر کفپوش‌ها بیشترین مصرف را دارد و کشورها و تولیدکنندگان بزرگ صنعت فرش، عمده نخ‌هایی که استفاده می‌کنند، انواع نخ BCF است. درواقع، این نوع نخ، مانند سایر نخ‌ها تنها در منسوجات کاربرد ندارد و دارای بهترین بازار در بافندگی موکت‌های تافتینگ در کشورهای اروپایی است. در حال حاضر هم، جهت گیری بازار داخلی از موکت نمدی رو به سوی موکت تافتینگ تغییر کرده است. از نظر نوع مواد مصرفی در تولید نخ BCF  ، بیشترین تمایل بازار خارجی به استفاده از نخ‌های BCF پلی‌استربوده؛ در حالی که در ایران عمدتاً از نخ BCF پلی پروپیلن  در صنعت فرش و کفپوش استفاده می‌گردد. این امر هم، به خواص کاربردی این دو نخ بازمی‌گردد. به طور کلی، کارکردی که معمولاً بخش خاورمیانه از فرش به عنوان کفپوش دارد، برگشت پذیری و حفظ حجم آن است و اگر بخواهیم، برگشت‌پذیری فرش را نسبت به الیاف درجه‌بندی کنیم، بهترین برگشت‌پذیری را به ترتیب، نخ‌های پشمی، اکریلیک، پلی پروپیلن و در نهایت پلی‌استر خواهد داشت. از این رو، یکی از دلایل عدم تمایل صنعت فرش ایران در استفاده از نخ‌های BCF پلی‌استر و حتی پلی‌پروپیلن همین برگشت پذیری پایین می‌باشد. امروزه، از طریق تغییرات در ساختار پلیمری پلی‌استر، تولید گرانول‌های خاص برای الیاف شبیه پشم جهت تامین خواص مورد انتظار کفپوش به خصوص برگشت پذیری خاب مورد توجه بیشتری قرار گرفته است و در اکثر کشورها همچون ترکیه با صنعت فرش و کفپوش عظیمش و یا در مصر مورداستفاده قرار می‌گیرد.اما، در ایران بیشترین تمایل به سمت استفاده از نخ‌های POY پلی‌استر است که کاربرد اصلی آن در منسوجات معمول می‌باشد و همچنان، در فرش هم استفاده می‌گردد. با همه این احوالات، در آینده انتظار می‌رود دنیا استقبال بیشتری از  نخ BCF پلی‌استر ، به عنوان یک نخ مناسب برای BCF نماید.  با توجه به تکنولوژی شرکت تروشچلر سوئیس، می‌توان این مهم را عنوان کرد که این مجموعه قابلیت تولید نخ BCF پلی‌استری را دارد که نه تنها دارای تمام خواص مورد انتظار از نخ POY است، بلکه قیمت تمام شده آن به صورت قابل توجهی کمتر می‌باشد. همچنین،  صرفه جویی در زمان، انرژی و قیمت، ارایه بهترین خواص براقیت، شفافیت و برگشت ‌پذیری از امتیارات این روش خواهد بود. از طرف دیگر، نخ BCF پلی‌پروپیلن نیز به طور قطع، مشتریان و بازار مخصوص به خود را داشته و خواهد داشت. بنابراین، سوق دادن بازار سمت جایگزینی مواد اولیه به انواع نخ‌های BCF کمک شایانی به قدرت رقابت واحدهای تولید فرش ماشینی و موکت تافتینگ در بازارهای جهانی خواهد کرد. البته نا گفته نماند، استفاده از الیاف اکریلیک در این صنعت برای بازارهای موجود و سلیقه مصرف کنندگان شرقی کفپوش نیز کماکان ادامه خواهد داشت، اما، با نگاهی به ظرفیت‌های بالای واحدهای داخلی فرش ماشینی و لزوم تولید محصول مناسب صادراتی، لزوم توجه بیشتر به این جایگزینی بیشتر احساس می‌گردد.

– ملاحظات کلی درباره ماشین‌آلات ریسندگی نخ BCF شرکت Truetzschler Switzerland جیست؟

سری ماشین‌های Sym TTex، نام جدیدی در صنعت نخ BCF و صنعت کفپوش می‌باشد که شامل ماشین آلات M20، T20، M40 و اخیراً ماشین ۳end- M30 می‌باشد. همانطور که ذکر گردید، این تکنولوژی بر پایه تفکری سابقه‌دار بنا گردیده است که سالها قبل، طراحی و تولید خطوط مولتی پلیمر چندمنظوره را در دستور کار خود قرار داده بود و اکنون، نتیجه آن در طراحی و تولید انواع خطوط تولید نخ BCF با امکان استفاده از انواع مواد پلی‌پروپیلن، نایلون ۶، نایلون (۶،۶) و پلی‌استر بروز و ظهور پیدا کرده است. تمامی تولیدات این شرکت، قابلیت انعطاف در استفاده از انواع مواد اولیه اعم از مواد ویرجین یا بازیافتی را نیز دارد. این در حالی است که چنین تنوع بالایی، کمترین اثر نامطلوب در کارآیی خطوط و کیفیت محصولات نخواهد داشت.

– وجود چه نوع طراحی فنی، موجب وجه تمایز این ماشین با سایر دستگاه‌ها شده است؟

یکی از نکات برجسته و مزیت‌های شناخته شده دستگاه‌های BCF شرکت Swiss Truetzschler ، استفاده از گودت های دو پوسته‌ای سری DSR (DSR double-shell Godets) است که امکان تامین حرارت کنترل شده و یکنواخت را در تمام سطح گودت فراهم می‌نماید. کنترل اتوماتیک حرارت در گودت‌ها، اثر بسیار مطلوبی در افزایش کیفیت و یکنواختی محصول نهایی دارد.

DSR

شکل ۱- گودت های دوپوسته‌ای سری DSR

از طرف دیگر، قسمت تکسچرایزینگ این ماشین (HPc Texturing)، از پیچیده‌ترین بخش‌های این خطوط می‌باشد که مابین گودت دوم و غلتک خنک کننده قرار گرفته که، بلافاصله بعد از نخ‌ها، از غلتک خنک کننده عبور کرده و بدین ترتیب، عملیات تثبیت کریمپ (Crimp Fixation) صورت می‌گیرد. این طراحی خاص، امکان تولید نخ با کریمپ بالا، تجعد عالی و حجم مناسب را فراهم می‌سازد.

HPC

شکل ۲- شمایی از عملکرد تکسچرایزینگ HPc

HPC for 2end

شکل ۳- عملکرد تکسچرایزینگ HPc در ماشین آلات ۲end سیستم Sym TTex

همچنین، در ماشین T20، با استفاده از تکنولوژی Flex و سیستم دوزینگ بسیار قوی توسط سه عدد اکستروژن، نخ سه رنگ خاص که دارای افکت بسیار زیبا و متفاوت می‌باشد، قابل تولید خواهد بود.

– ماشین آلات جدید شرکت  Truetzschler با تکنولوژی‌ها و طراحی‌های نوین خود قابلیت تولید چه نوع نخ‌هایی را دارد؟

مجموعه عوامل فوق، که بر پایه چندین دهه تجربه در تولید ماشین آلات نخ BCF است، امکان تولید کارآمد انواع نخ برای کاربردهای متفاوت را فراهم می‌سازد. نوآوری‌های صورت گرفته در نسل جدید این نوع ماشین آلات توسط تیم مهندسی گروه صنعتی Swiss Truetzschlerr ، موجب شده تا علاوه بر افزایش کارایی، بهبود ملاحظات ارگونومی به صورت خاص در بهینه‌سازی مصرف انرژی نیز، متمرکز گردد. همچنین، مدل جدید M30 با استفاده از وایندر با سه بوبین توانسته ماشینی با کارایی بالاتر را به بازارهای مصرف معرفی نماید.

3end winder

شکل ۴- وایندر با سه بوبین ماشین آلات ۳end

با توجه به تکنولوژی‌های مورداستفاده در طراحی و ساخت ماشین‌های سری Sym TTex ، این ماشین آلات برای تولید انواع نخ‌های زیر مطلوب می‌باشد:

  • نخ‌های BCF تک رنگ جهت استفاده برای فرش ماشینی و موکت تافتینگ
  • نخ‌های BCF چند رنگ جهت استفاده برای موکت تافتینگ
  • نخ‌های ضخیم تا نمره ۵۰۰۰ دنیر
  • نخ‌های ظریف با نمره بالای ۴۰۰ دنیر
  • نخ‌های استحکام بالا (High Tenacity)با پایه پلیمری نایلون(۶،۶)، نایلون ۶ و پلی‌استر
  • نخ‌های استحکام بسیار بالا(Super High Tenacity)، با پایه پلیمری پلی‌استر
  • نخ‌هایی با چروک پذیری پایین(Low Shrinkage) با پایه پلیمری پلی‌استر
  • نخ‌هایی با چروک‌پذیری بسیار پایین(Super Low Shrinkage) با پایه پلیمری پلی‌استر
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.